Jste zde
Svěřte práci odborníkům
Samozřejmě je mnohem pohodlnější, než nakládat ovoce doma, svěřit tuto práci oborníkům.
Ovoce, které vám na zahradě dozraje jednoduše natrháte nebo posbíráte a dovezete po předchozí domluvě k nám. My už ovoce zpracujeme a naložíme ke kvašení, protože u nás bude kvasit větší množství ovoce pohromadě a protože průběh kvašení kontrolujeme a přidáváme kvasné enzymy, ovoce prokvasí opravdu beze zbytku a bude vypáleno v ten nejvhodnější okamžik. Zpracování a uložení ovoce ke kvašení poskytujeme ZDARMA.
Všem zájemcům o pěstitelské pálení rádi poradíme i pomůžeme s přípravou kvasu, která při stálém destilačním postupu nejvíce ovlivňuje kvalitu destilátů, které vyrábíme již více než deset let. Chcete-li i Vy ze svého ovoce vyrobit pálenku výstavní kvality, můžete se na pana Růžičku a pana Čurdy obracet na tel.číslech 603 532 024, 605 284 116, 568 453 193, nebo osobně v pálenici v Krnčicích, všem zájemcům rád poskytne dobrou radu, či vypálí chutnou kořaličku.
Příprava kvasu doma
Pokud se rozhodnete připravit kvas pro pěstitelské pálení musíte si nejprve uvědomit, že to co dáte do nádoby na kvašení určuje kvalitu budoucí pálenky.
Nádoba musí být čistá, buď plastová, dřevěná nebo nerezová. Plastové sudy 50l je možno zakoupit u nás v pálenici.Pozor u plastových nádob, aby nebyly od chemikálií – nafty, postřiků, apod. Ty v plastu zůstanou i po vymytí vodou, zato kyselý kvas by tyto chemikálie uvolnil a tím by se nenávratně znehodnotil. Nelze doporučit ani igelitové pytle, ty by se mohli poškodit při přepravě a ta nejcennější tekutá část kvasu by byla nenávratně ztracena. V žádném případě nelze použít nádoby hliníkové či železné, i ty by uvolnily do kvasu nebezpečné látky.
Ovoce je nejlépe nakládat každý druh sám, pálenka ze směsi je také dobrá ale nemůže předčit jednodruhovou. Mnoho pěstitelů dává např. třešně, kterých má jen pár desítek kilogramů dohromady s ryngelmi nebo švestkami, a tak nikdy neochutná jednu z nejlepších kořaliček – třešňovici. Do naší pálenice je přitom možné dovést u velmi malé množství kvasu, u nás je uložíme a vypálíme s ovocem dalších pěstitelů. Pouze pokud chcete svoji vlastní várku, což ale vyžaduje nejméně 200kg ovoce, přípravu řešte dopředu v pálenici (zavolejte)
Ovoce, které budeme ukládat ke kvašení, musí být čisté a zralé. Obecně lze říct, že na kvašení se hodí jen takové ovoce, které bychom byli ochotni jíst. I jeden kousek plesnivého ovoce infikuje kvas, plíseň se rozšíří a zhorší výslednou chuť destilátu. Jablka a hrušky je nutné před kvašením nastrouhat – nebo alespoň nakrájet na osminy, pak už nádobu přikryjeme a uložíme na stinné, chladné místo. Ostatní ovoce nakládáme vcelku, pozor ale ať se do kvasu nedostane listí, tráva nebo dokonce stopky z ovoce, ty by způsobily hořkost destilátu. Asi po sedmi dnech kdy ovoce změkne obsah nádoby promícháme, aby se narušily slupky a vytvořila se kašovitá hmota, která udělá souvislou hladinu. Nádobu opět uložíme na do stínu. Kvašení dle okolní teploty trvá asi 4-8 týdnů. Kvas by se měl vypálit nejpozději tři měsíce od dokvašení. Od chvíle kdy kvas začne kvasit až do doby kdy ho povezete do Krnčické pálenice by se s ním nemělo hýbat.